Microsoft udostępnił nową kompilację Windows 10 - build oznaczony numerem 9926. Co ważne dostępny również w polskiej wersji językowej.

Windows 10

Co nowego w Windows 10 build 9926?

 Informacje o komputerze Windows 10

Co nowego znajdziemy w Windows 10 build 9926? Użytkownicy będą mogli przetestować część pokazanych funkcji:

{slider=Cortana}

Cortana: systemowa asystentka znacznie usprawni pracę z systemem, przypomni nam o wydarzeniach zapisanych w kalendarzu i wyszuka konieczne informacje.

Cortana w Windows 10 uruchamiana jest w małym oknie i zapewnia dostęp do internetu, jak i zasobów lokalnych. Będziemy więc mogli wyszukiwać zasoby na dysku komputera. Na przykład zdjęcia z konkretnego miesiąca. Cortana mocno integruje się z systemem, w tym z przeglądarką Spartan i pozwala na wydawanie poleceń także za pomocą klawiatury.cortana Windows 10

{slider=Powiadomienia}

Powiadomienia: Przypomnienia Cortany powinny pojawić się w Centrum Akcji. Teraz zobaczymy tam dużo więcej informacji.

Powiadomienia Windows 10
Powiadomienia w windows 10

Okno powiadomienia windows 10

{slider=Continuum}

Continuum: Nowy build prawdopodobnie będzie oferować tryb tabletu interfejsu Continuum.

Continuum jest nową funkcją z Windows 10, która powstała przede wszystkim z myślą o tabletach z klawiaturami. Jeśli będziemy pracować z samym tabletem, to będzie to odbywać się na ekranie startowym. Natomiast podłączenie klawiatury sprawi, że będziemy mogli przenieść się do klasycznego pulpitu. Co z uruchomionymi wcześniej aplikacjami? Będziemy mogli kontynuować z nimi pracę w oknie.

{slider=Nowe Menu Start}

Pełnoekranowe Menu Start: Chętni użytkownicy będą teraz mogli powiększyć Menu Start na cały ekran, tak jak to było w Windows 8.

pasekstart windows 10

W Windows 10 wraca tradycyjne Menu Start!
Najbardziej wyczekiwaną „nowością” jest, naturalnie, powrót tradycyjnego Menu Start. Ekran domowy Modern UI, choć wygodny w urządzeniach przenośnych, nie najlepiej sprawuje się na monitorze komputera stacjonarnego.Nie dość, że do Windows 10 wróciło Menu Start, to jeszcze „doklejono” do niego podstawową funkcjonalność Modern UI. Pomysł jest świetny: część kafelków (poczta, wiadomości, pogoda) uaktualnia się na żywo, więc użytkownik znajdzie w menu pod ręką przegląd powiadomień. Dodatkowo tę część menu da się dostosować według uznania (zmiana rozmiaru i kolejności kafelków), dzięki czemu ogólna funkcjonalność Menu Start wzrosła i przebija jego możliwości znane z Windows 7.

{slider=Nowy Sklep}

Nowy Sklep: „Będzie zawierać nowy design, który będzie zgodny dla PC, tabletów, smartfonów i internetu. Będzie mógł być aktualizowany niezależnie od systemu (co jest ważne, ponieważ pozwoli to na częstsze aktualizacje)”

sklep Windows 10
{slider=Nowa aplikacja XBOX}

Nowa aplikacja Xbox: Spodziewamy się też aplikacji Xbox zaprezentowanej w Redmond. Użytkownicy przetestują również tę bardziej społecznościową cześć programu.

{slider=Nowe aplikacje Zdjęcia i Mapy}

Nowe aplikacje Zdjęcia i Mapy: Aplikacje te wchodzą w skład w grupę uniwersalnych aplikacji, które znajdą się w podstawowej w wersji Windows.

Mapy Windows 10 ustawieniaMapy Windows 10 pobierz mapęMapy Windows 10 pobierz mapę polska

 

 

 

 

 

 

{slider=Uniwersalny Office}

Wraz z Windows 10 doczekamy się uniwersalnego Office'a na smartfony, tablety i komputery. Tutaj również otrzymam te same funkcje. Niezależnie od przekątnej ekranu. Odświeżony pakiet Office obejmuje Worda, Excela, PowerPointa, OneNote i Outlooka.

{slider=Wiele pulpitów}

Podczas prezentacji nowego systemu Microsoft pochwalił się możliwością korzystania z dodatkowych pulpitów.

Szybki sposób przełączania się pomiędzy aplikacjami.

Oczywiście aktywny jest "stary, dobry" skrót klawiaturowy [Alt]+[Tab], ale oprócz tego w Windows 10 można korzystać również ze skrótu [Win]+[Tab], który działa inaczej niż w poprzednich edycjach systemu.

  • Po pierwsze, nie trzeba go trzymać cały czas - działa on jak przełącznik. Po jednorazowym wciśnięciu daje dostęp do wielu pulpitów.
  • Po drugie umożliwia przesuwanie okien aplikacji pomiędzy pulpitami. Całość przypomina rozwiązanie Expose z systemu OS X, ale niestety nie daje się przeciągnąć miniatury okna na inny pulpit. Chcąc przenieść otwarte okno aplikacji na inny pulpit należy najpierw włączyć widok wielu pulpitów wciskając [Win]+[Tab], następnie kliknąć prawym klawiszem miniaturę okna aplikacji i z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego wybrać kolejno polecenie Move i numer docelowego pulpitu.

Pojawieniu się wirtualnych pulpitów towarzyszy wzbogacenie systemowego zestawu skrótów klawiaturowych, oto kilka z nich:

  • [Win]+[Ctrl]+[D] - tworzy nowy wirtualny pulpit;
  • [Win]+[Ctrl]+[strzałka w lewo/prawo] - za pomocą tego skrótu możesz szybko przełączać się pomiędzy kolejnymi wirtualnymi pulpitami (muszą one wcześniej być utworzone);
  • [Win]+[Ctrl]+[F4] - zamyka (usuwa) aktywny wirtualny pulpit;
  • [Win]+[strzałka w górę] - przypina okno aktywnej aplikacji do górnej krawędzi ekranu (okno aplikacji będzie zajmować górną połowę ekranu)
  • [Win]+[strzałka w dół] - analogicznie do poprzedniego, z tym że aplikacja będzie "przymocowana" do dolnej krawędzi ekranu.

{/sliders}

Czy warto ?

 

Po informacji dotyczącym udostępnienia obrazów i możliwości aktualizacji do nowej kompilacji Windows 10, pojawiły się pytania „czy warto”.

Odpowiedź w takich sytuacjach jak zwykle brzmi – to zależy. Zacznę od tego, z czym należy się liczyć:

  • Aktualizujemy na własne ryzyko, a sam proces instalacji nie musi się powieść. Możemy zostać z „rozgrzebanym” urządzeniem bez prostej możliwości naprawy,
  • Przed aktualizacją warto zrobić sobie USB recovery, który w razie potrzeby pozwoli szybko wrócić do 8.1. Niewykluczone jednak, że konieczny będzie clean install,
  • Nie trzeba instalować z plików ISO. Wystarczy ściągnąć plik.exe, który pozwoli nam przeprowadzić cały proces upgrade’u przez usługę Windows Update,
  • W zależności od komputera, proces aktualizacji może potrwać od 10 minut do godziny, nie licząc pobierania aktualizacji, która waży prawie 3 GB,
  • Wielu użytkowników uskarżało się na problemy ze sterownikami grafiki, wydajnością czy zarządzaniem energii. Pamiętaj, że lepiej nie instalować tej wersji na swim głównym komputerze, szczególnie, jeśli potrzebujesz go do czegoś więcej niż rozrywki.
  • Nie polecamy jednak ściągania wersji Preview osobom, które cenią sobie prywatność. Microsoft w zasadach prywatności zaznacza bardzo długą listę informacji, które może zbierać o użytkowniku, bez dalszego informowania go o tym.

Co wnosi poprawka KB3034229

Patch dla Windows 10 9926. Poprawka z numerem KB3034229 zawiera następujące udoskonalenia:

  • Poprawia niezawodność poprzez usunięcie problemów objawiających się zamykaniem explorer.exe;
  • Rozwiązano problem z ponowną instalacją aplikacji, które zostały usunięte;
  • Poprawiono efektywność zasilania w celu wydłużenia czasu pracy na baterii;
  • Udoskonalono migrację w maszynach wirtualnych;
  • Poprawiono wydajność Internet Explorera;
  • Udoskonalono działanie Windows Update;
  • Usunięto błąd, który objawiał się brakiem możliwości uruchomienia menu Start;
  • Poprawiono działanie pulpitu zdalnego, który mógł powodować problemy z wyświetlanym obrazem.

Windows 10 build 9935

Od końca stycznia 2015 pojawiła się informacja o dostępnej aktualiazcji do Windows 10 build 9935. Różne żródła na forach informują o problemach z pobraniem tej aktualiazcji. Jak na razie build 9935 dostępny jest tylko wyłącznie na potrzeby wewnętrzne Microsoftu i przez pomyłkę trafił do publicznej wiadomośći. Próba pobrania i instalacji kończy się najczęściej błędem Ox80246017

Więcej na ten temat w linku.

 

Wymagania systemowe

Wymagania systemowe:

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy
  • Pamięć RAM: 1 GB (wersja 32-bitowa) lub 2 GB (wersja 64-bitowa)
  • Wolne miejsce na dysku twardym: 16 GB
  • Karta graficzna: zgodna z DirectX 9 ze sterownikiem WDDM
  • Konto Microsoft i dostęp do Internetu