Problem:

Problemy z klawiaturą laptopa. Brakujące klawisze – uzupełnianie. Klawiatura nie działa prawidłowo – Co robić ? 
Wymiana klawiatury w laptopie.

Odpowiedź:

{slider=Brakujące klawisze – uzupełnianie}

Czasem zdarza się, że z klawiatury odpadnie przycisk. Nie oznacza to od razu konieczności wymiany klawiatury na nową. Jeśli przycisk nie jest uszkodzony lub nie zaginął można podjąć próbę montażu takiego klawisza.

Problemy z klawiaturą laptopa. Brakujące klawisze – uzupełnianie.

Problemy z klawiaturą laptopa. Brakujące klawisze – uzupełnianie.

Przed montażem należy dokładnie obejrzeć zarówno sam klawisz, jak i prowadnice. Należy sprawdzić dokładnie, czy żaden element nie jest ułamany. Dla porównania można zdemontować inny przycisk tej samej klawiatury i porównać. Klawisz można zdemontować podważając go delikatnie od góry. Bez użycia większej siły powinien odskoczyć.

Jeśli zarówno klawisz jak i jego prowadnice wyglądają na nieuszkodzone można zamontować przycisk. Należy w tym celu przyłożyć klawisz na miejsce i delikatnie dociskać aż do momentu w którym wskoczy na swoje miejsce. Można także delikatnie poruszać dociśniętym przyciskiem na boki lub obracać nim aż do wskoczenia w zatrzaski.

Należy tu pamiętać o delikatnym traktowaniu klawisza, ponieważ można połamać zarówno zaczepy klawisza jak i jego prowadnice.

W przypadku zgubienia lub uszkodzenia klawisza można w wielu przypadkach dokupić pojedynczy używany klawisz. Warunkiem powodzenia montażu takiego klawisza jest dobry stan prowadnic oraz oczywiście sprawne zatrzaski i właściwy model zakupionego klawisza.

W przypadku uszkodzonych prowadnic klawisza można zapytać w naszym serwisie o pojedyńcze klawisze lub o prowadnice. Istnieje możliwość naprawy uszkodzonej klawiatury – często posiadamy klawiatury na części.

Oczywiście najlepszą opcją będzie zakup i montaż nowej klawiatury, jest to jednak znacznie kosztowniejsze.

{slider=Klawiatura nie działa prawidłowo – Co robić ?}

Uszkodzenia klawiatury to jedne z częściej pojawiających się usterek.

Najczęściej wystarcza wymiana klawiatury lub wyczyszczenie gniazda, jednak czasem niezbędna jest naprawa płyty głównej.

Jak więc sprawdzić co jest przyczyną usterki?

  1. Klawiatura działa, jednak pojawiające się na ekranie znaki nie są właściwe – zobacz: problem sprzętowy lub programowy.
  2. Klawiatura nie działa – laptop nie reaguje na naciskanie żadnego klawisza: problem sprzętowy.

Problemy sprzętowe

Problemy z klawiaturą często pojawiają się po zalaniu lub niewłaściwym czyszczeniu klawiatury. Mogą być także spowodowane uszkodzeniem baterii.

Jeśli klawiatura się nie klei i nie ma oznak zalania można przejść do punktu 1.

UWAGA: Jeśli klawiatura była zalana należy ją wymienić oraz ze szczególną uwagą obejrzeć płytę główną! Uszkodzenia w wyniku zalania laptopa mogą być znacznie rozleglejsze niż się na pierwszy rzut oka może wydawać! Uruchamianie laptopa w takim stanie może doprowadzić do uszkodzeń na płycie głównej! Najlepiej zwrócić się w takim przypadku do naszego serwisu.

1. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to wyjęcie baterii z laptopa i podłączenie zasilacza.

Po tych czynnościach sprawdzamy czy klawiatura działa.
Jeśli tak to prawdopodobnie uszkodzona jest elektronika baterii. Z technicznego punktu widzenia kontroler KBC (kontroler klawiatury, pełniący poza obsługą klawiatury wiele innych funkcji) sterujący procesem ładowania baterii otrzymuje błędne sygnały i przestaje obsługiwać klawiaturę.
Najpierw warto wyjąć baterię, sprawdzić czy klawiatura działa, zamontować baterię (wyjmowanie i montaż baterii wykonywać przy wyłączonym laptopie). Jeśli to nie pomoże można spróbować wyczyścić styki baterii np. izopropanolem.

Jeśli powyższe czynności nie przyniosą pozytywnych rezultatów należy naprawić/wymienić elektronikę baterii, a jeśli ogniwa są słabe, to warto wymienić całą baterię. Wymiana lub naprawa elektroniki baterii jest skomplikowaną czynnością i lepiej ją zlecić serwisowi lub zakupić nową lub sprawną używaną baterię, posiadamy w ofercie pełną gamę zamienników baterii i akumulatorów do laptopów.
Jeśli laptop działa jak komputer stacjonarny – można wyciągnąć baterię i pracować bez niej.

UWAGA: Instrukcja wymiany klawiatury dla poszczególnych modeli laptopów często są dostępne na stronach producentów w instrukcji obsługi lub w manualu.

2. Jeśli wyjęcie baterii nie pomogło należy sprawdzić klawiaturę.

Najlepszą metodą jest oczywiście podmiana klawiatury na sprawną. Jeśli na sprawnej klawiaturze laptop pracuje poprawnie – należy ją wymienić.
A co jeśli nie mamy odpowiedniej klawiatury? Wykonujemy czynności opisane w pkt. 3

3. Jeśli nie próbowaliśmy podmieniania klawiatury, sprawdzamy tasiemkę łączącą klawiaturę z płytą główną laptopa . Oceniamy ją wizualnie – czy nie ma przetarć, załamań. Jeśli nie zauważymy niczego podejrzanego przechodzimy do kolejnego punktu. Jeśli tasiemka jest „podejrzana” prawdopodobnie niezbędna będzie wymiana klawiatury.

4. Sprawdzamy gniazdo w płycie głównej. Możemy ocenić je wizualnie. Jeśli ma uszkodzenia mechaniczne – należy je wymienić. Tutaj niezbędny jest odpowiedni sprzęt – należy zlecić to zadanie serwisowi.

5. Ostatnią czynnością jaką możemy bezpiecznie (dla laptopa) wykonać to czyszczenie gniazda i tasiemki klawiatury. Należy to wykonać bardzo delikatnie za pomocą Izopropanolu lub podobnego środka chemicznego.

Problemy programowe

Na początek sprawdzamy w systemie jaki w systemie jest ustawiony układ klawiatury. Dla systemów Windows i klawiatury QWERTY (standardowa klawiatura w sprzedawanych w Polsce laptopach) prawidłowy to „Polski – programisty”. W przypadku innych klawiatur (niemieckiej, skandynawskiej, itp) także należy ustawić „Polski – programisty”. Po upewnieniu się, że ustawiona jest klawiatura „Polski – programisty” sprawdzamy np. w notatniku, Wordzie lub innym edytorze tekstu czy znaki są właściwie przekazywane do programu.

Często problemem jest prawidłowe wyświetleniem litery "ć" - powodem są sterowniki np dla kart graficznych na chipsecie ATI, konfigurują w Windows własny skrót klawiaturowy [Alt]+[Ctrl]+[C] i to właśnie on jest przyczyną problemów z literą "ć". Należy zmienić konfigurację tego skrótu klawiaturowego, żeby nie wykorzystywał klawisza [C] lub [Alt]

{slider=Wymiana klawiatury w laptopie}

Wymiana klawiatury to czynność często omawiana w instrukcji obsługi laptopa lub manualu. Dokumenty są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych producentów. W internecie dostępne są także opisy wymiany klawiatur dla poszczególnych modeli.

Najczęściej występują dwa rodzaje mocowania klawiatury – na zatrzaskach oraz pod panelem.

W obu przypadkach należy pamiętać o tym, że klawiatura jest połączona z płytą główną taśmą przewodzącą, więc należy ją unosić delikatnie sprawdzając połączenie, odłączyć taśmę od płyty głównej (odblokowując zatrzask) i dopiero wtedy unieść całkiem klawiaturę.

  1. Wystarczy przesunąć zatrzaski przytrzymujące klawiaturę i klawiatura powinna sama „wyskoczyć”.
  2. Należy odkręcić śrubki mocowania klawiatury pod panelem (zazwyczaj znajdują się pod spodem laptopa i/lub pod baterią), zdemontować panel, odkręcić klawiaturę (jeśli jest przykręcona) i odpiąć taśmę łączącą klawiaturę z płytą główną.

Montaż klawiatury należy przeprowadzić podobnie jak demontaż, wykonując czynności w odwrotnej kolejności.

W przypadku montażu na zatrzaski po ułożeniu klawiatury należy ją docisnąć aż zatrzasną się zatrzaski utrzymujące ją na miejscu.

{/sliders}

Posiadamy w ofercie pełną gamę klawiatur do laptopów.