Problem:

Jak chronić laptopa i sprzęt IT przed mrozem ? Jak zabezpieczyć nasz drogocenny sprzęt przed niską temperaturą?
Co możemy zrobić aby nie utracić danych ? Dlaczego niskie tempretatury zagrażają sprzętowi elektronicznemu?
Jakiego rodzaju uszkodzenia może spowodować mróz?

Odpowiedź:

Gdy nadchodzi zima, a wraz z nią mrozy, nie tylko ludzie narażeni są na skutki mrozów. Efektem niskich temperatur są problemy z odmrożeniami, uruchomieniem samochodu czy nawet otworzeniem zamarzniętego zamka w drzwiach. Dla niektórych urządzeń niskie temperatury są po prostu zabójcze. Nasze notebooki, odtwarzacze MP3, telefony komórkowe tylko pozornie są odporne na mróz.

 Zimno wybitnie nie służy sprzętowi komputerowemu /stock.xchngZima

{slider=Co możemy zrobić aby nie utracić danych ?}

  • Po pierwsze, laptop nie może być uruchamiany od razu po wejściu do ciepłego pomieszczenia, jeśli wcześniej przez dłuższy czas narażony on był na mróz.
  • Po drugie, należy odczekać kilka chwil, do czasu aż temperatura komputera zrówna się z temperaturą pomieszczenia. Jeśli nie będziemy w ten sposób postępować, nasz laptop może być narażony na zwarcie, a w konsekwencji poważne uszkodzenie. Sam laptop powinien być transportowany w specjalnie do tego celu stworzonym futerale. Taki pokrowiec nie gwarantuje co prawda pełnej ochrony, ale minimalizuje skutki, jakie może spowodować mróz.
  • Po trzecie, nie należy pod żadnym pozorem próbować w szybki sposób ogrzewać wychłodzonych laptopów, na przykład poprzez pozostawianie ich na grzejnikach, czy innych podobnych miejscach. Takie działania mogą spowodować bardzo poważne szkody – specjaliści mówią wręcz o pewności awarii sprzętu w przypadku takiego postępowania.

 

Niby nic trudnego, ale warto o tym pamiętać, gdyż w okresie zimowym specjaliści notują nawet 50% więcej awarii sprzętu elektronicznego, niż w innych porach roku. Za większość z tych awarii odpowiedzialny jest mróz, a ściślej rzecz biorąc – niewłaściwe użytkowanie sprzętu w okresie zimowym.

{slider=Zapamietaj kilka prostych rad}

Pomimo,tego że brak należytej ochrony może spowodować uszkodzenie przenośnych komputerów, tabletów, niewiele osób wystarczająco dba o te urządzenia. Istnieje jednak kilka prostych rad, których zastosowanie może skutecznie uchronić nasze sprzęt IT.

  1. Kupuj laptopa przystosowanego do zmiennej pogody. Od wielu lat dostępne są na rynku urządzenia, w których zwiększono odporność na wstrząsy, niskie temperatury czy wilgoć. I choć nie są one najtańsze, warto w nie inwestować, jeśli często pracujemy w warunkach, w których trudno o dach nad głową czy o osłonę przed mrozem. Warto tylko zwrócić uwagę, czy są one zgodne z normą MIL-STD-810F.
  2. Dbaj o warunki przechowywania. Laptopy podczas pracy wydzielają zwykle wystarczającą ilość ciepła, by - przy odpowiednim zabezpieczeniu - mogły pracować na mrozie. Należy jednak pamiętać, że komputer wyłączony nie wydziela żadnego ciepła, dlatego może za- lub przymarznąć. Dlatego lepiej nie zostawiać go na noc w samochodzie; nawet jeśli ten ostatni stoi w garażu.
  3. Daj mu chwilę na zagrzanie się. Jeśli przenosiłeś komputer na mrozie, mógł się schłodzić. Kiedy przyniesiesz go do domu, na jego metalowych elementach prawie na pewno osadzi się wilgość - jeśli teraz zechcesz uruchomić sprzęt, awaria murowana. Dlatego daj komputerowi przynajmniej tyle czasu, by zewnętrzna obudowa (zbudowana z plastyku, a zatem ogrzewająca się dość wolno) nie sprawiała wrażenia zimnej.
  4. Nie grzej laptopa niezaprojektowanymi do tego celu urządzeniami. Choć może się wydawać, iż suszarką jesteśmy w stanie dużo szybciej ogrzać notebook, nie róbmy tego. Raz, że nie będziemy w stanie ogrzać całego komputera, dwa, że możemy doprowadzić do stopienia niektórych elementów wykonanych z tworzywa sztucznego.
  5. Korzystaj z ogrzewaczy laptopów. Czasami trafisz na gadżet, który jednak może Cię uratować: podłączane do USB urządzenie będzie w stanie utrzymać komputer we właściwej temperaturze - nawet na mrozie. Kup je, jeśli musisz często pracować na mrozie.
  6. Nie korzystaj z laptopa wewnątrz torby. Mogłoby się wydawać, że dobrym pomysłem jest zamknięcie laptopa w torbie, by ogrzewało go ciepłe powietrze wydmuchiwane z wnętrza komputera. Paradoksalnie jednak może to doprowadzić do lokalnego przegrzania sprzętu (procesora, dysku) i to nawet w niskiej temperaturze.
  7. Nie ogrzewaj wyświetlacza. Nawet jeśli podejrzewasz, że Twój wyświetlacz został przemrożony, nie ogrzewaj go. Zbyt szybkie zmiany temperatury mogą go uszkodzić!
  8. Unikaj mrozu i niepogody. Jeśli to tylko możliwe, uciekaj przed mrozem: chowaj się w samochodzie lub w jakimkolwiek budynku. Chroń też klawiaturę i wyświetlacz przed śniegiem - może się stopić i spłynąć do wnętrza maszyny.
  9. Wyłącz tryb oszczędzania energii. Nawet jeśli pracujesz na baterii, wyłącz w laptopie tryb oszczędzania energii. Niech procesor czy napęd CD-ROM pracuje z pełną szybkością, dysk się nie zatrzymuje, a wyświetlacz funkcjonuje z normalną jasnością i kontrastem (bez wygaszania). Bateria wyczerpie się szybciej, ale notebook przynajmniej nie zmarznie.
  10. Nie korzystaj ze sprzętu podgrzewającego własnej konstrukcji. Nie twórz wynalazków, których celem będzie utrzymanie laptopa w temperaturze pokojowej. Może się to źle skończyć.

{slider=Dlaczego niskie tempretatury zagrażają sprzętowi elektronicznemu? Jakiego rodzaju uszkodzenia może spowodować mróz?}

W komputerach przenośnych są dwa elementy szczególnie podatne na wpływy niskich temperatur:

  • Dysk twardy - dysk jest urządzeniem mechanicznym, które cały czas obraca się. W przypadku bardzo niskich temperatur wilgoć (para wodna), która dostaje się do wnętrza zamienia się w lód, który przy próbie uruchomienia dysku może spowodować jego zniszczenie.
  • Matryca - Drugim wrażliwym elementem jest matryca, który ze względu na swoją konstrukcję (ciekłe kryształy) przy niskich temperaturach reaguje z dużym opóźnieniem, a po pewnym czasie całkowicie odmawia współpracy.

 

Urządzenia elektroniczne składają się z części półprzewodnikowych, metalicznych i wszelkiego rodzaju obudów. Półprzewodniki różnią się od metali głownie zależnością temperaturowa oporu (czy jak niektórzy wolą - rezystancji). W półprzewodnikach rezystancja rośnie z obniżaniem temperatury, natomiast w metalach jest wręcz przeciwnie. No i tu powinien być właśnie zauważony wpływ temperatury. Metale w niższej temperaturze będą miały niższa rezystancje, czyli przy stałym napięciu zasilania będzie im grozić zwiększanie się prądu płynącego przez nie. Jeżeli zasilacz będzie dawał stały prąd, to po prostu grzanie doprowadzeń będzie mniejsze (bo mniejsza rezystancja przy tym samym prądzie). W półprzewodnikach będzie na odwrót. Z obniżaniem temperatury opór będzie rósł, wiec i prąd płynący przez diody, czy tranzystory będzie malał. W zależności od rodzaju zasilacza będą przesuwać się punkty pracy tych urządzeń i niestety będą się pogarszać ich parametry użytkowe np. wzmocnienie. W związku z tym przy odpowiednio dużym obniżeniu temperatury układy scalone mogą po prostu przestać działać. Inna sprawą są obudowy diod, tranzystorów, czy układów scalonych. Wykonane zwykle z rożnego rodzaju plastików, które z założenia powinny wytrzymywać raczej wzrosty temperatur. Obniżanie temperatur może prowadzić do powstawania w nich naprężeń, które mogą doprowadzić nawet do pękania. Ekrany cieklokrystaliczne mogą na dużym mrozie po prostu zamarznąć, a baterie, które zasilają urządzenia przenośne trąca w niskich temperaturach swoja pojemność i obniżają występujące na nich napięcie. Wynika to z tego, ze w bateriach przepływa prąd jonowy, a ruchliwość jonów bardzo się obniża przy obniżaniu temperatury.

{slider=Co zrobić, jesli nasz sprzęt zamarznie ?}

Najważniejsze jest aby po "przemarznięciu" urządzenia nie włączać go od razu, lecz odczekać aż się ogrzeje i jego temperatura zbliży się do temp. pokojowej. Jeżeli notebook jest zaszroniony nie należy go owijać w ręczniki czy koce. Po przyniesieniu do domu nie włączać od razu, wyjąć baterie/akumulatory, karty pamięci. Poczekać kilka godzin. Wszystko po to, żeby wilgoć, która powstanie w momencie ogrzania nie uszkodziła elektroniki.

{/sliders} 

źródło: pcworld.pl /serwis-laptopow.poldruk.com