Problem:
Problemy z zamykaniem i otwieraniem klapy matrycy. Rodzaje zawiasów. Jak je wyregulować ?
Czy ma to wpływ na pracę ? Co w takiej sytuacji zrobić ? Dlaczego wymiana obudowy jest skomplikowana?
Odpowiedź:
{slider=Problemy z zamykaniem i otwieraniem klapy matrycy. Uszkodzone zawiasy}
Przypadłość ta często pojawia się nieoczekiwanie, a jej objawem jest to, że w pewnym momencie przy otwieraniu i zamykaniu matrycy czujemy opór stawiany przez zawiasy. Z czasem opór staje się coraz większy. Nie wolno wtedy otwierać i zamykać obudowy matrycy na siłę, ponieważ prawie na pewno skończy się to popękaniem obudowy matrycy lub w skrajnych przypadkach wyłamaniem zawiasów.
Podczas zamykania lub otwierania matrycy , na tworzywo działają takie momenty, że obudowa cała się wygina, trzeszczy i mamy wrażenie, że w każdej chwili może pęknąć całkowicie. Niejednokrotnie zdarza się, że nie wytrzymuje ona zbyt dużych sił, które do niej przykładamy. Tworzywa sztuczne mają swoją określoną wytrzymałość, powyżej której łamią się i nadają się już tylko do wymiany. Na domiar złego ruchome elementy obudowy, czyli zawiasy łączące ekran z komputerem, z czasem ulegają postępującej degeneracji i zmęczeniu materiału.
Jeśli Twój laptop wykazuje takie symptomy – zapraszamy do naszego serwisu!
Może najlepiej najpierw dobrze byłoby się zastanowić, dlaczego zawias chodzi ciężko. Niestety konstrukcje zawiasów są różne i w każdym regulację oporu robi się inaczej. Część zawiasów posiada hamulec, którego regulację dokonuje się przez dokręcanie lub odkręcanie śrubki hamulca, pod którą znajduje się podkładka sprężynująca. Taki typ zawiasów w przypadku pojawienia się dużego oporu przy otwieraniu pokrywy matrycy lub zbyt dużego luzu, gdy po otwarciu matryca sama opada, wymaga jedynie regulacji hamulca. W innym typie laptopów obie części zawiasów są połączone na "wcisk". Tu sprawa wygląda trochę gorzej, ponieważ podczas zacierania się zawiasu powstają opiłki metalu, które niszczą zawias. Trzeba by było je rozdzielić, wyczyścić i nasmarować. Oleju się nie stosuje, ponieważ bardzo szybko wycieka i usterka znowu powraca. Producenci często nakładają cieniutką warstwę białej substancji mającej na celu zmniejszyć tarcie w zawiasie. W czasie użytkowania jej kolor zmienia się w czarny pod wpływem ścierania części mechanicznych ... Istnieją specjalne preparaty o konsystencji parafiny. Niektórzy do smarowania używają tego, co aktualnie mają pod ręką, czyli smaru grafitowego lub tawotu. Jednak smary mają kwaśny o odczyn i w kontaktach z elementami plastikowymi może on powodować odbarwienia. Odczyn obojętny ma wazelina techniczna. Jeśli po rozłożeniu, wyczyszczeniu, nasmarowaniu i złożeniu zawiasu okaże się, że zawias chodzi zbyt luźno, to kwalifikuje się on wtedy do wymiany Czy uszkodzodzone zawiasy obudowy wpływają na pracę i działanie komputera ? Oczywiście, że tak! Dotyczy to zwłaszcza zatartych lub zapieczonych zawiasów – ich siła oporu może zbyt mocno obciążać górną klapę laptopa. Często zdarza się, że obudowa ekranu po prostu pęka w wyniku powstałych naprężeń, niejednokrotnie pociągając za sobą uszkodzenie matrycy i jej elektroniki. Konieczna jest wówczas wymiana połamanych części i diagnoza zagrożonych komponentów (np. inwertera, tasiemki połączeniowej i płyty głównej). Zawiasy w obudowie są pęknięte lub wyłamane ? Jest to usterka występująca bardzo często w notebookach praktycznie każdego producenta i spowodowana jest częstym otwieraniem matrycy. Nasz serwis zaleca aby zgłosić się do nas od razu po zauważeniu pierwszych pęknięć w okolicy zawiasów. Zgłoszenie na czas zapobiegnie uszkodzeniu matrycy. Nasza firma oferuje Państwu fachową wymianę zawiasów i obudowy matrycy do każdego notebooka.Rodzaje zawiasów. Jak je wyregulować ?
Czy ma to wpływ na pracę ?
Co w takiej sytuacji zrobić ?